Pod takim hasłem pedagog szkolny – Sylwia Chrut – Rudnicka przeprowadziła w klasach I-III lekcje profilaktyczne, której głównym celem było poznanie roli emocji i doświadczenie, w jaki sposób są one pomocne w zaspokajaniu własnych potrzeb.

W ciągu całego życia towarzyszą nam jakieś emocje, konieczna jest ich znajomość i świadomość, aby móc sobie z nimi radzić, zwłaszcza jeśli chodzi o te trudne emocje.

Kiedy dziecko reaguje złością, często nie uświadamia sobie tej złości, nie identyfikuje jej w danym momencie, nie odczuwa w ciele, ani nie nazywa. Szczególnie istotne jest, aby zauważać emocje w momencie ich powstawania, ponieważ łatwiej jest radzić sobie z nimi, gdy są mniej nasilone. Aby lepiej poradzić sobie z trudną emocją, dobrze jest również wiedzieć, jaka jest rola emocji, po co je w ogóle czujemy oraz znać konstruktywne metody poradzenia sobie w emocjonalnie obciążającej sytuacji.