„Jest wiele powodów, aby poznawać Holocaust i o nim nauczać,
ale chyba najważniejszym jest niedopuszczenie do tego, żeby się powtórzył”

Ronald H. Balson

W tym roku, lekcje historii upamiętniające 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, zorganizowane w ZSP w Jaroszowie przypominały młodzieży o przyczynach, przebiegu i skutkach tego wydarzenia.

Przede wszystkim jednak zwróciliśmy uwagę na  najbardziej ludzką potrzebę każdego  człowieka: potrzebę szacunku, akceptacji i prawo do życia.

Wydaje się, że żyjemy od pokoleń w cywilizowanym świecie, a jednak –  Załmen Gradowski zanotował w obozie Auschwitz:

Któż by uwierzył, że można zabrać miliony ludzi i bez żadnych podstaw poprowadzić na różnego rodzaju rzezie.
Któż by uwierzył, że prowadzi się naród na zagładę z powodu diabelskiej woli bandy podłych przestępców.
Któż by uwierzył, że prowadzi się naród jako ofiarę przebłagalną za porażkę we własnej walce o władzę i wielkość.
Któż by uwierzył, że naród będzie ślepo wykonywać prawo, które niesie ze sobą śmierć i zniszczenie
”.

Dlatego dzisiaj przytaczamy fragment wygłoszonego przemówienia byłego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Mariana Turskiego na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu:

"Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny"

Nie bądźmy obojętni kiedy widzimy kłamstwa historyczne,
nie bądźmy obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana,
nie bądźmy obojętni, kiedy władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące.

Również po raz dziewiąty zaproszono nas do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej ph. „Żonkile”. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności.

Akcję „Żonkile” wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie polowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu,
 jego bohaterkach oraz bohaterach.